Využite náš vernostný program a získajte automatické zľavy! Vďaka registrácii sa môžete stať VIP zákazníkom!

Domov / Novinky / Články / Ako správne vrstviť rybárske oblečenie

Ako správne vrstviť rybárske oblečenie

Ako správne vrstviť rybárske oblečenie - Sportcarp    Krátky návod, ako správne vybrať a vrstviť oblečenie k vode, aby Vám nebola zima a cítili ste sa komfortne...

O tom ako sa správne obliekať počas chladných dní si každý z nás už vypočul veľa poznámok. Isto si všetci pamätáme ako nám mama vravela nech si zoberieme pre istotu o 3 vrstvy na viac. V konečnom dôsledku to dopadlo tak, že aj najmenší pohyb bol náročný. Doba však pokročila a s ňou aj materiály, z ktorého sa oblečenie vyrába.

Riaďte sa pravidlom troch vrstiev. Tri vrstvy oblečenia sú potrebné na to, aby ste sa dokázali ochrániť pred nepriaznivými podmienkami okolia. Poďme si o nich povedať viac...

 

Prvá vrstva - termoprádlo je alfou a omegou

Je to vrstva, ktorá zohráva veľmi dôležitú úlohu, pretože odvádza vľhkosť a pot, zároveň bráni úniku telesného tepla. Materiály termoprádla sú z prevažnej väčšiny syntetické, ich najväčšou výhodou je, že dokážu v krátkom čase vyschnúť a majú najlepšie termoizolačné vlastnosti. Alternatívou sú prírodné materiály. Najznámejšia je merino vlna, ktorá síce neodvádza pot tak precízne, no dokáže zahriať aj vo vlhkom stave.

 

Na čo sa zamerať, ak kupujete rybárske termoprádlo?

Dbajte na to, aby termoprádlo dokonale priliehalo k postave, len tak zabezpečíte všetky vlastnosti, ktoré sú uvádzané výrobcom. V jednotlivých kúskoch by ste sa mali cítiť pohodlne, Váš pohyb by nemal byť ničím limitovaný, to je aspekt, ktorý oceníte najmä pri dlhších rybárskych výpravách.


 

Druhá vrstva - Termoizolačná vrstva

Zabezpečuje tepelný komfort, pohlcuje vlhkosť, ktorá je odvádzaná od termoprádla a zároveň bráni prenikať vonkajšej vlhkosti k telu. U našich zákazníkov sú najpopulárnejšie fleecové materiály. Fleecový materiál je najčastejšie vyrábaný zo 100 % polyesteru spracovaného do skrúteného vlákna. To sa ďalej splieta a následne sa drôteným kartáčom upravuje do vlasu.

 

Hlavné výhody fleecových materiálov:

1. perfektné termoizolačné vlastnosti

2. nízka hmotnosť

3. materiál príjemný na dotyk

4. rýchlo schne

5. cenovo dostupné

 

Pri fleecových výrobkoch musíme mať na pamäti, že nie je fleece ako fleece. Pri výbere si treba dať pozor na kvalitu oblečenia. Menej kvalitný materiál má väčšiu tendenciu nasávať zápach. Špecifickým indikátorom je gramáž materiálu, udáva hrúbku materiálu, čím vyššia gramáž, tým hrubšie a teplejšie oblečenie.

 

Tretia vrstva - Ochranná vrstva

Posledná vrstva má za úlohu chrániť od vplyvov vonkajšieho prostredia. Studený vietor, vytrvalý dážď, či husté sneženie vedia pri rybačke poriadne znepríjemniť život. Tretiu vrstvu tvoria rybárske bundy, na trhu ich nájdeme nespočetné množstvo, odlišujú sa materiálom, strihom a v neposlednej rade vlastnosťami.

 

Elementárne vlastnosti pri výbere bundy:

1. vodeodolnosť

2. priedušnosť

 

Vodeodolnosť každej bundy vyjadruje vodný stĺpec, ktorý je udávaný v milimetroch (čím vyššia hodnota, tým je materiál vodeodolnejší). Priedušnosť vyjadruje schopnosť bundy odvádzať pot a vlhkosť, vďaka čomu je zabezpečené správne fungovanie ostatných vrstiev oblečenia. Skombinovať dané dve vlastnosti je pre výrobcov náročné, keďže ide o presne opačné vlastnosti. Darí sa to najmä pri drahších materiáloch, preto pred kúpou poriadne zvážte, koľko investujete a v akých podmienkach mienite oblečenie používať.

 

Prezrite si nami preverené rybárske oblečenie na tomto odkaze.

 

Pri ďalšej rybárskej výprave v nepriaznivom počasí vyskúšajte pravidlo troch vrstiev, zabránite tak nepohodliu a máte väčšiu šancu, že sa vyhnete chorobe.

Sportcarp tím