Využite náš vernostný program a získajte automatické zľavy! Vďaka registrácii sa môžete stať VIP zákazníkom!

Domov / Články / Čo namotať?

Čo namotať?

Čo namotať? - Sportcarp    S blížiacou sa novou sezónou určite táto otázka prebleskne hlavou každému rybári. Sám som nad tým skôr veľa premýšľal a skúšal rôzne druhy vlascov, s ktorými som bol viac či menej spokojný. Stále to však nebolo to pravé. Až raz nám prišli na firmu vzorky od americkej firmy P-Line. Na prvý pohľad sa mi tieto vlasca zapáčili a po niekoľkých testoch sa pre mňa stali jednoznačnou voľbou. Dodnes majú pevné miesto na mojich navijákoch a otázka "čo namotať" už pre mňa neexistuje. V nasledujúcich riadkoch sa Vám pokúsim vysvetliť prečo ..

Nához či vyvážka?
Toto je prvá otázka, na ktorú sa pýtam zákazníkov pri ich výbere vlasca. Pre každú situáciu je potrebné trochu niečo odlišné. Pokiaľ chcete chytať z odhodu, je dôležité, aby bol vlasec čo najjemnejšie. Tvrdé vlasca sú absolútne nevhodné, pretože sa pri náhode zle odmotávají z cievky a podstatne skracujú dĺžku hodu. Ďalšie negatívum, ktoré spôsobujú tvrdé vlasca, je, že sa pri náhode obmotať vlasec okolo prvého najväčšieho očká. Nielen, že musíte nahodenie opakovať, ale zničíte si aj vlasec a lak na očku. Niekedy môžete prísť aj o celú montáž. Predtým som to prisudzoval veľkému priemeru cievky u navijaku, ale dnes už viem, že je to jednoznačne problém iba u tvrdých vlascov. U Floroclearu sa mi to nikdy nestalo, pretože je skvele poddajný a mäkký.

Pre vyváženie a chytanie na veľkú vzdialenosť je potreba naopak trvdé vlasec s čo najmenšou prieťažnosťou. Tú si zistíte jednoduchým testom priamo v predajni. Vezmite vlasec medzi dlane v dĺžke cca jeden meter a skúste ho čo najviac natiahnuť. Niektoré vlasca pruží skoro ako guma do praku a ak by ste ich použili pri dlhej vyvážce, detekcia zábere by bola veľmi zlá. CX Premium sa natiahne na metra len o pár centimetrov, teda je vhodný aj pre extrémne nevyváženosť cez 500 metrov. Samozrejme najlepšie pre tieto situácie by bola pletená šnúra, ale kvôli vysokej cene a nízkej oderuvzdornosti používam radšej vlasec.

 

CX Premium je skvelý na vyváženie

ďaleký odhoz
Na množstvu revírov je potreba nahadzovať čo najďalej, ako napr. Na nádrži Rozkoš. Pre rybárov, ktorí radi chytajú na veľkú vzdialenosť mám tip. Skúste si na navijaky namotať vlasec Floroclear v priemere 0,25 mm a uvidíte, že sa vzdialenosť, na ktorú ste schopní odhodiť svoju montáž, podstatne predĺži. Navyše jeho pevnosť v uzle v tomto priemere je 7,47 kg a táto hodnota je reálna, nie ako u niektorých konkurenčných vlascov. Povrch je napustený špeciálnym silikónom, vďaka ktorému sa vlasec dostáva z cievky oveľa hladšie a rýchlejšie. To predĺži Vaše hody o 10-20%. Rozdiel spoznáte aj pri samotnom namotávaní na navijak, vlasec sa o mnoho lepšie skladá na cievku a vďaka tomu sa ho aj viac na cievku vlezie. Všetky tieto výhody využívam predovšetkým pri pretekoch na väčších revíroch, kde musím nahadzovať ďalej než ostatné, aby som bol úspešný.

 

 

Floroclear 0,40 v číre farbe používam ako šokovku

Pevnosť je dôležitá, ale nie najdôležitejšia
Veľa rybárov sa pri výbere zaujíma iba o nosnosť vlasca a ostatné vlastnosti je moc nezaujímajú. Často im stačí len dobrý pocit z vysokej nosnosti, ale môžem Vám povedať, že často sú hodnoty dosť premrštené a s reálnou nosnosťou nemajú nič spoločné. Veľa rozšírený mýtus medzi rybármi je, že ak chcem chytať ryby s hmotnosťou okolo 15 kg, musím mať vlasec s rovnakou nosnosťou. To je absolútny nezmysel, pretože ani 30 kg vážiaci kapor nedokáže pri zdolávaní vyvinúť ťah rovnaký ako je jeho hmotnosť. Skúste si niekedy urobiť jednoduchý test. Naviažte koniec vlasca na váhu a skúste simulovať zdolávanie ryby a uvidíte, že hodnoty, ktoré Vám ukáže váha, budú o dosť nižšia, než ste si doteraz mysleli. Po tomto teste celkom iste prehodnotíte svoje doterajšie postoje k nosnosti vlascov.

 

S kvalitným vybavením môžete pomýšľať aj na trofejné úlovky

Fluorocarbonový poťah
Ak chytáte na revíroch s priezračnou vodou, určite oceníte nízku viditeľnosť Vášho vlasca. U Floroclearu je to práve fluorocarbonový poťah, ktorý ho robí vo vode neviditeľným. Ďalšou výhodou tohto poťahu je jeho vyššia váha oproti klasickému monofilu. Vďaka tomu sa vlasca od P-Line rýchlo potápa pod hladinu a netvoria sa Vám pri vetre veľké oblúky na vlasci. Môžete to skvele využiť aj pri love s povoleným vlascom (tzv. Slackline fishing), kedy je dôležité, aby si vlasec "ľahol" na dno.

Ako správne namotať vlasec
Nesprávnym spôsobom namotaní na cievku môžete zničiť aj ten najlepší vlasec. Často počúvam, že sa vlasec krútil hneď po namotaní, ale vždy si za to môže každý sám. Snáď najhoršie a najčastejší spôsob je, že cievku vložíte do vedra s vodou a začnete namotávať. Museli by ste mať veľké šťastie, aby sa vlasec odvíjal len v jednom smere, a to ešte v tom správnom. Nabudúce až budete namotávať nový návin, skúste to urobiť inak. Nechajte si cievky namotať skúseným predavačom priamo na predajni a alebo to urobte ako ja. Cievku s vlascom nechám cca 1 hodinu namočenú vo vode a potom poprosím napr. Priateľku, aby mi s namotáváním pomohla. Cievku navlečiete stredovým otvorom na ceruzku tak, aby vlasec vychádzal zo spodu a začnem namotávať. Vlasec držím medzi prstami napnutý a po pár desiatkach namotaných metrov skontrolujem, či sa vlasec nepretáča. Nechám vlasec voľne prevesiť a ak je krásne rovný, je všetko v poriadku a môžem pokračovať v namotávaniu. Ak sa však začnú tvoriť slučky, je potreba cievku otočiť tak, aby vlasec vychádzal z opačnej strany ako pred začiatkom namotávaniu.

U vlascov mám jedno pravidlo, a to, že kvalita sa prejaví až časom. Za tých pár rokov, čo sú vlasca P-Line na trhu, som nepočul jedinú negatívnu pripomienku a myslím, že až ho vyskúšate, dáte mi za pravdu.



Dan Němec
Sportcarp Team