Využite náš vernostný program a získajte automatické zľavy! Vďaka registrácii sa môžete stať VIP zákazníkom!

Domov / Testy / Flagman přívlačový prut Azura Olivia

Flagman přívlačový prut Azura Olivia

Flagman přívlačový prut Azura Olivia - Sportcarp    Recenzie a zároveň detailnejšie a profesionálny pohľad na prívlačové prúty Olivia ... Tento dvojdielny prívlačový prút s odhodu 3gr pri dĺžke 167cm a 3,5gr pri dĺžke 182cm je už podľa svojich dispozícií určený na veľmi jemné prívlači s malými nástrahami. Ako udáva výrobca: prúty sú veľmi citlivé a zvládnu perfektne aj lov s nástrahami pod 1g, tak s týmto nedá nesúhlasiť. Z vlastnej skúsenosti viem, že aj 0,5 gr marmyška nie je problémom.

Cieľovou rybou k lovu bude predovšetkým pstruh, ostriež a hlavatý. Samozrejme tiež záleží na type nástrahy. Ak použijeme napríklad marmyšky, možno loviť aj spústy iných drobnejších rýb. Obe dve dĺžky sú vhodné na lov pstruhov a iných lososovitých rýb na menších potokoch a riekach, kde máme obmedzený priestor pre manipuláciu. Každopádne ak s Azura Olivia vyrazíte na tzv duhákodromy, určite si s prútmi týchto dĺžok vystačíte taktiež. Druhy nástrah ani určitá lovná technika k tomuto prútu bližšie špecifikované nie sú, taktiež nie je vyhranený spôsob vedenia. Nie je však vhodný k vedeniu malých woblerov metódou twitching, kedy nemôžete dať nástrahe ten správny pohyb. Ten je veľmi vláčny a neagresívny, tým pádom nezaujímavý pre dravca. Ak by chcel niekto skúšať vertikálnu prívlač napr. Z belly Boat, tak tu tento prút odporučiť nemožno. Avšak bezproblémov môžete týmto spôsobom viesť páperové nástrahy (strýmry), alebo jigstrýmry, ktoré nemajú taký odpor ako woblerky. Malé gumičky, plandavky aj rotačky Olívia zvláda bez problémov aj keď jej stredné akcie najmä v prúdových úsekoch prút už trochu viac ohýba.

V popisoch na eshopoch sa uvádza, že vďaka dokonalej zdolávacia akcii Vám pstruh neunikne ani pri prudkých výpadoch a výskokoch. Áno i toto možné úplne potvrdiť, citlivá nie je iba špička prútu, ale celý prút a hoci má takmer parabolickú zdolávacia akciu, nájdete na ňom jasne vyhranenú chrbticu, vďaka ktorej sa vám bude ako dobre nahadzovať, tak pevne sedieť v ruke. Z toho automaticky vyplýva, že práca s ním je naozaj príjemná.

Azura Olivia môže na prvý dotyk zanechať dojem, že je to mäkký prút typu žvejka, nenechajte sa však mýliť. keď som si ho zobral prvýkrát do ruky, bol som tiež máličko v rozpakoch a nevedel som, čo si o ňom hneď myslieť. Toto je typický prút, ktorému proste musíte prísť na chuť, najmä ak máte v obľube prúty veľa tuhé až priamo ostré. Nebojte sa presvedčiť, že aj so strednou až plnou akciou sa dá vychutnať súboje s rybou oveľa viac a pôžitok z lovu s týmto prútom za to naozaj stojí.

Pri love na tečúcich vodách, som si ho celkom užil pri použití malých rotačiek do veľkosti 0 a drobných páperových nástrah do 1 gr. Ako pri brodenie, tak z brehu, kde bola jeho dĺžka predností. Vo chvíli, keď ryby zaberali veľa blízko pri brehu, sa mi páčila jeho zdolávacia akcie a zachránila mi veľa silne bojujúcich rýb zaseknutých nakrátko.

Pri tvrdom prútu v kombinácii s malými háčikmi by som sa s týmito rybami musel rozlúčiť. Olívia sa ale krásne ohne a pracuje.

Dobrú prácu prút odvádza pri chytaní s gumami, ak ich chcete vodiť neagresívnym spôsobom. Silnou stránkou je opäť lov nakrátko.
Spracovanie prútu je veľmi dobré, očká správne rozmiestnené. Rukoväť primerane krátka, neprekáža a je príjemná do ruky. Akcia je plynulá a spojka ju nijako nenarušuje.

V podstate mu nie je čo vytknúť, ak nebudete chcieť, aby tento prút zvládal úplne všetko. Skutočne to nie je univerzál.

Technické údaje

Dĺžka: 182 cm
Transportná dĺžka: 94 cm
Váha: 92 gr
Počet sekcií: 2
Materiál blanku: uhlík
Materiál rukoväte: korok
Akcia: stredne rýchla
Maximálna vrhacie záťaž: 3,5 g

Dĺžka: 167 cm
Transportná dĺžka: 88 cm
Váha: 90 g
Počet sekcií: 2
Materiál blanku: uhlík
Materiál rukoväte: korok
Akcia: stredne rýchla
Maximálna vrhacie záťaž: 3 g


Petr Koucký